Nezařazené

Za práci se platí

Když chce někdo žít jako normální civilizovaný člověk, musí mít peníze, a tudíž i vykonávat nějakou tu honorovanou práci. Je to naším osudem a snad s výjimkou několika šťastlivců, kteří vyhrají nějaký ten vysoký jackpot nebo získají tučné dědictví, prostě vydělávat musíme.

Ovšem právě otázka výplaty, jež je při zaměstnání zásadní, dokáže nejednou nadělat nepříjemnosti. A sice proto, že uchází-li se někdo o zaměstnání, dozví se obvykle hrubou mzdu, kterou bude pobírat. A tento pojem může být nejednou docela zavádějící.

bankovky ruské

Když je totiž někomu sděleno, jakou bude pobírat hrubou mzdu, tento vlastně stále ještě neví, kolik bude skutečně brát. Protože se na takové hrubé mzdě nejprve přiživí stát a zdravotní pojišťovna, a teprve poté, co je zaplacena daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, je zaměstnanci vyplaceno to, co ještě zbylo. A onen rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou zkrátka málokoho potěší, a to i v případě, že dotyčný může uplatnit nějaké ty slevy na dani.

A protože běžný zaměstnanec nejednou ani netuší, kolik mu z jeho hrubé mzdy zůstane a z čeho tedy bude žít, hodí se, když mu s takovým přepočítáváním hrubé mzdy na čistou někdo nebo něco pomůže.

A pokud si žádá hrubá mzda výpočet, může přijít třeba i náramně vhod internetová kalkulačka, která se s tím po zadání pouhých několika údajů lehce vypořádá.

rubly ruské

Stačí zde uvést hrubou mzdu a pár dalších relevantních skutečností a zaměstnanec nebo uchazeč o práci, který právě dostal nabídku jisté hrubé mzdy, snadno zjistí, kolik mu bude skutečně zaplaceno, kolik peněz bude díky své práci doopravdy mít.

A k čemu je to dobré? K lecčemu. Třeba aby se zaměstnanec ujistil, že není šizen, respektive že mu bylo strženo to, co strženo být mělo. Ale hlavně k tomu, aby dotyčný věděl, za co bude další měsíc žít. A případně aby práci odmítnul nebo s tím včas seknul, nestačí-li mu to k životu.